قبل از راه اندازی کسب و کار آنلاین
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

توجه آگاهی در کسب و کار

با جستجوی واژه Mindfulness در گوگل یا یوتیوب با هزاران مطلب و موضوع جدید در رابطه با توجه آگاهی مواجه خواهید شد توجه آگاهی به تازگی وارد کسب و کارها و سازمان ها شده است مدرسان این رشته با ورود به سازمان ها این موضوع مهم را به کارکنان و مدیران آموزش می دهند توجه آگاهی به انسان ها می آموزد تصمیمات خود را به صورت خودآگاهانه بگیرند و با کاهش استرس و اضطراب، خلاقیت خود را در محیط کار افزایش دهند.

توجه آگاهی چگونه می تواند به کسب و کارها کمک نماید؟

بیایید اول از خودمان این سوال رو بپرسیم ما انسان ها چگونه تصمیم گیری میکنیم؟ اگر بخواهم به صورت ساده بیان کنم ما به موضوعی می اندیشیم اندیشه ما در ما احساسی تولید می کند و آن احساس مثبت یا منفی، منجر به تصمیم گیری توسط ما می شود مثلا اگر شما به کار زشتی که همکار شما در قبال شما انجام داده است بیاندیشید در شما احساس منفی ای بوجود می آید و ممکن است این احساس شما را به دوری و حتی دشمنی با آن همکار بکشاند و به این صورت شما از یک هم تیمی خود فاصله میگیرد و این فاصله می تواند منجر به کاهش عملکرد شما و همکارتان شود و در نهایت شما و سازمانتان ضرر خواهید کرد. ملاحضه کردید که یک فکر چگونه رفتارهای انسان را مدیریت میکند. توجه آگاهی به ما می آموزد به افکار و احساسات خودمان آگاه باشیم زمان فکر کردن به رفتار همکارمان به افکارمان آگاه باشیم و خودمون رو به چالش بکشیم برای مثال اگر همکارمان سر ما داد کشیده است و ما ناراحت شده ایم می توانیم به سادگی از او بگذریم. اولا ما بهتره از قضاوت و داوری های اضافی دست بکشیم و دیگر به آن موضوع فکر نکنیم اما اگر نمی توانیم با آن موضوع کنار بیاییم می توانیم از خودمان سوال کنیم چرا همکار من آن کار را انجام داده است شاید در شرایط خوبی نبوده است شاید واقعا کار من اشتباه بوده است و …. حتی اگر او مقصر باشد بهتر است او را ببخشیم و به پیشرفت خود و سازمان‌مان بیاندیشیم.

چگونه با کمک توجه آگاهی به افکار و احساسات خود آگاه باشیم؟

همانطور که در مطلب بهترین کتابی که خواندم نوشتم توجه آگاهی یا ذهن آگاهی به معنای حضور دائمی در لحظه حال می باشد برای حضور در لحظه حال شما می بایست ارتباط خود را دائما با لحظه حال حفظ نمایید راه هایی زیادی برای تسط به این مهارت وجود دارد که یکی از بهترین و سریع ترین روش ها، مدیتیشن می باشد شما با فراهم کردن محیطی آرام در سازمان خود می توانید کارکنان خود را روزانه به چند دقیقه تمرین مدیتیشن دعوت نمایید آنها با انجام این تمرین رفته رفته به حضور در لحظه عادت می کنند و بدین ترتیپ بهروری‌شان افزایش پیدا میکند. اگرچه اساتید بزرگ توجه آگاهی و مدیتیش متعقد هستند تمرینات مدیتیشن یک موضوع همیشگی در زندگی انسان می باشد و نقطه پایانی برای آن در نظر نمیگرند.

Mindfulness isn’t difficult. We just need to remember to do it

توجه آگاهی کار سختی نیست فقط کافیه یادمون باشه و انجامش بدیم

Sharon Salzberg

راه حل هایی برای ساخت یک سازمان توجه آگاهانه

۱- برگزاری کارگاههای درون سازمانی توجه آگاهی: از یک مدرس توجه آگاهی کمک بگیرید و اقدام به برگزاری کارگاه های آشنایی با توجه آگاهی و مدیتیشن نمایید زیرا مهمترین موضوع در توجه آگاهی شناخت آن و اطلاع از اهمیت این موضوع در زندگی می باشد. مدرس توجه آگاهی مزایای آن را به کارکنان شما معرفی می کند و انگیزه لازم را برای شروع در کارمندان ایجاد می نماید.

۲- طراحی یادآورهای مشخص در سیستم بلندگوی شرکت: می توانید این موضوع را به صورت هر چند ساعت یک بار در یک بلندگو اعلام کنید و به کارکنان یادآوری کنید که در لحظه حال حضور داشته باشند و به افکار و احساسات خود در این لحظه توجه نمایند.

۳- جلوگیری از چندکارگی: یکی از مهمترین راه های حفظ ارتباط با لحظه حال توجه ارادی به کاری که در لحظه انجام می دهیم می باشد که متاسفانه موضوعات درونی و بیرونی زیادی توجه ما را از بین می برند یکی از کارهایی شما می توانید برای سازمان خود انجام دهید طراحی محیط هایی است که کارمندان بتوانند توجه کافی برای انجام کارهای خود داشته باشند و برای جلوگیری از انجام چندکار همزمان برای هرگونه کاری، محیط متفاوتی در نظر بگیرید. برای مثال اتاقی جهت تفکر، اتاقی برای خوردن غذا یا میان وعده، اتاقی جهت تفریحات بین کار و …

۴- ساخت یک فضای آرام با دمای مناسب جهت مدیتیشن: می توانید اتاقی را برای اینکار در نظر بگیرید و کف آن را فرش نمایید که کارمندان در ساعات مشخصی بتوانند مدیتیشن کنند می توانید واژه How to create a meditation room را گوگل کنید و ایده های خوبی برای اینکار بدست آورید.

امیدوارم این مقاله مفید بوده باشه و بتوانید حداقل یک یا دو مورد از کارهایی که عنوان شد را در سازمان خود اجرا کنید، در مقاله های بعدی درباره اهمیت و مزایای توجه آگاهی بیشتر خواهم نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *