بهترین کتابی که خواندم
اسفند ۱۸, ۱۳۹۷
اهمیت همکاری با مشاور کسب و کار
اسفند ۱۸, ۱۳۹۷

نوآوری در کسب و کار

خبرهای زیادی از تعطیلی کسب و کارها به گوش می رسد و این موضوع بسیار ناراحت کننده ای است در هر کسب و کاری افراد زیادی در حال کسب درآمد می باشند با تعطیلی هریک از آنها عده زیادی از انسان ها درآمد خود را از دست می دهند پس پابرجا بودن و یا تعطیلی کسب و کارها موضوع بسیار مهمی می باشد اما علت تعطیلی کسب و کار ها چه چیزی می باشد؟ آیا این موضوع فقط به شرایط کشور و اوضاع اقتصادی بستگی دارد و یا بخشی از آن مربوط به تغییرات مدل زندگی انسان ها می باشد؟ برای مثال شخصی که مدیر یک شرکت پیک موتوری است و تقاضای بسیار کمی از سمت مشتریان خود دارد همانقدر تحت فشارهای اقتصادی است که مثلا تولیدکننده لوازم خودرو که مجبور به خرید مواد اولیه محصولات خود از کشورهای دیگه است می باشد؟ خب بنظر من هم شرایط اقتصادی در روند رشد یک پیک موتوری موثر است و هم میزان عدم تمایل مردم به استفاده از پیک های سنتی. اما آیا تعطیلی کسب و کار تنها راه چاره برای نجات یک کسب و کار می باشد؟ بنظرم در شرایطی بله و در شرایطی خیر.

اما در شرایط بحرانی کارهای دیگری، نیز می توانیم جهت زنده ماندن کسب و کار خود انجام دهیم کارهایی که شاید ریسک بالایی داشته باشد اما می تواند سرنوشت کسب و کار ما را جور دیگری رقم بزند یکی ازین کارها بالازدن آستین ها و نوآوری سریع می باشد. بله گاهی وقت ها باید از پشت میز بلند شویم و اقدام کنیم. اگه پیک موتوری دارید و تلفن های دفتر شما زنگ نمیخورد راه حل نفرین فرستادن به زندگی نمی باشد شما باید به سرعت خدمات وسوسه کننده ای برای مشتریان خودتان آماده کنید خدماتی که آنها در اسنپ باکس یا الوپیک نمیتوانند دریافت کنند اگر نیاز هست با مشتریان خود جلسه بگذارید این کار رو انجام بدهید به محل کارشان بروید و رودرو گفتگو کنید مالک کسب و کار شما هستید اما محصول شما پیش آنها است گوشه ای از ذهن آنها معادن ثروت شما خوابیده است. شاید برای شما حتی فکر کردن به این موضوع هم نگران کننده بنظر بیاید اما بد نیست بدانید مشکلات اقتصادی فقط مربوط به کشور ایران نمی باشد و این شرایط در اکثر کشورهای جهان و حتی کشورهای توسعه یافته و جهان اولی وجود دارد و آنها در هر شرایطی به جای حذف صورت مساله به دنبال راه حلی جدید می باشند اگر خودتان از عهده آن بر نمی آیید می توانید از یک مشاور کسب و کار یا استراتژیست نوآوری کمک بگیرید. اما در اینجا راه حل هایی ساده برای ایجاد نوآوری در کسب و کار را بیان میکنم

 

۱- کشف

اولین مرحله از نوآوری کشف مساله می باشد. کار استارتاپ ها نیز همین می باشد، شما باید مساله مردم رو کشف کنید و به سرعت برای آن راه حل پیدا کنید توجه داشته باشید این مسائل در شرایط بد اقتصادی افزایش می یابند و به نوعی در این شرایط فرصت های بیشتری برای ارائه راه حل های خلاقانه وجود دارد. فقط توجه داشته باشید سریع باشید شما این کار را انجام ندهید شخص دیگری به زودی انجام می دهد برای کشف مساله بهترین کار پرسش است پرسش از چه کسی؟ بهترین پرسش ها را مشتریان پاسخ می دهند اما اینجا توقف نکنید اگر به مشتری دسترسی ندارید و یا برایتان این کار مشکل است از خودتان شروع کنید به این فکر کنید مثلا وقتی میخواهید پیک موتوری سفارش بدهید چه چیزی اذیتتان می کند پیدا کردن لوکیشن ها روی نقشه برایتان سخت می باشد؟ می توانید خدماتی رو فراهم کنید که مشتری بتواند فقط با ارسال یک ویس در تلگرام یا واتسپ موقعیت های مبدا و مقصد خودش را برای شما ارسال کند و شما در ادامه مسیر او را همراهی نمایید.

۲- آزمایش کنید

اگر یک تغییر مهم را ابتدا به صورت کوچک پیاده سازی کنید روش های بیشتری رو می توانید تست نمایید مثلا اگه قراره یک سرویس جدیدی رو به کسب و کار خود اضافه نمایید ابتدا آن را با چند مشتری به اشتراک بگذارید و طبق فیدبک های دریافتی آن سرویس را توسعه دهید برای این منظور می توانید واژه MVP را گوگل نمایید. پس به جای اینکه مثلا کل شهر یا کشور را از سرویس جدید خود با خبر کنید و هزینه های زیادی رو متحمل شوید ابتدا به صورت کوچک و کم هزینه محصول جدید خود را آزمایش نمایید. حتی می توانید قبل از هر اقدامی با سوالات غیر مستقیم و هدفمند از مشتریان، واکنش آنها را نسبت به ایده خود دریافت نمایید برای یادگیری این روش پیشنهاد میکنم کتاب تست مامان را حتما مطالعه نمایید.

۳- با مشتریان خود دوست شوید و ارتباط برقرار کنید

وقتی به عنوان یک ان ال پیست به کسب و کارها نزدیک میشوم و سعی میکنم دلایل رشد آنها را کشف کنم خیلی وقت ها به موضوع جالبی برمیخورم و آن دوستی مدیر یا کارکنان یک مجموعه با مشتریان خود می باشد این موضوع رو من در باشگاه بدنسازی محله مان به وضوح دیدم زمانی که اکثر باشگاه ها خلوت و آرام بودند در آن باشگاه جای سوزن انداختن نبود مدیر آن باشگاه به صورت ارادی یا غیرارادی با مشتریان خود دوست شده بود و حتی در روز تولد مشتریان، آنها را سورپرایز می کرد. میتوانید در محیط شرکت خود جشنی بگیرید و مشتریان خود را دعوت نمایید و در خلال ایجاد یک رابطه دوستانه ایده های خود را با آنها به صورت غیرمستقیم مطرح نمایید.

 

نوآوری همیشه به معنای تغییرات بزرگ در یک کسب و کار نیست یک کار کوچک اما اثربخش می تواند شما را از پرتگاه سقوط به اوج قله موفقیت برساند فقط باید محکم و پابرجا باشید حواشی رو از خود دور کنید مثل یک کشتی گیر سرسخت، تمرکز خود را فقط روی پیروزی و موفقیت کسب و کار خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *